Brusle Bauer 2015

Nové brusle Bauer pro rok 2015

 

 

Vývojáři ulovili jednorožce

Nevím, jestli víte, ale v loňském roce manažeři firmy Bauer usoudili, že nastal čas vyvinout dokonalou brusli.

Rozhodli se vykašlat na rozpočet a do projektu „perla” natřískat peníze bez ohledu na výslednou cenu.

Vývojáři měli za úkol zapomenout na finanční démony a vytvořit to nejlepší. S neomezeným rozpočtem.

Výsledkem byl prototyp OD1N

Superlehká brusle s karbonovým držákem, kterou by si nemohl dovolit koupit skoro nikdo.

O masový prodej OD1N ale stejně nikdy nešlo. Manažeři jen chtěli vyvinout novou technologii výroby, a tu postupně zlevnit a použít ke zdokonalení řadově prodávaných typů.

Z žádné výlohy na žádném rohu žádného hokejového obchodu se jednorožec rohem holedbat nebude, ale prášek z něj se povedlo propašovat a v různé míře přisypat do některých, od roku 2014 dostupných modelů.

Nejbližším příbuzným prototypu OD1N a výstavním kouskem nové řady bruslí pro rok 2015 je typ...

Vapor 1X

Proto ta jednička. Jde o první model přímo vycházející z OD1N.

Nejprve bota

Samozřejmostí je anatomická přizpůsobivost vnitřních pěn a tepelná tvarovatelnost boty.

Ty tam jsou však doby plastových výztuh kotníku a plastové ochrany před podřením tkaničkama v jazyku. Model 1X, následuje OD1N, plast nahrazuje hliníkovým kompozitem ála technologie Curv.

Žebrování X-Rib je známé už z APX2 a MX3. U nich se však v porovnání s OD1N jedná o lacinější derivát. Nová konstrukce X-Rib již bez kompromisů následuje technologii prototypu.

Použitím Curv pro výztuhu kotníku, paty, jazyka a spolu se zlepšeným žebrováním X-Rib v konstrukci celé boty došlo k redukci váhy brusle o 50 gramů ve srovnání s modelem APX2. Díky lepšímu ukotvení nohy v kotníku a patě je možné přejíždět z místra na místo ještě rychleji a zatáčet ještě víc zostra.

Krom nové ochrany před rarachem tkaniček došel jazyk typu Form Fit Lite změn i v tloušťce. Přizpůsobitelná plsť se odshora dolů zužuje z 52 na 40 uncí a ještě o něco zlepšuje splynutí nohy s bruslí.

Podobně jako u APX2 je i bota 1X ošplíchnuta jednotící ochrannou vrstvou, zacelením škvír mírnící ztráty energie při přenosu pohybu z nohy na brusli a z brusle na led. U 1X je tlustší než u APX2, ale tenčí než u řady Supreme.

Třetí a čtvrtá očka odshora podobně jako u modelu MX3 fungují na bázi systému šněrování Lace Lock, který zabraňuje nežádoucímu povolování tkaniček a zároveň umožňuje různě utáhnout spodní a horní část brusle.

Pohodlí zajistí nová podšívka z materiálu typu 37.5, která dle představených firmy Bauer schne pětkrát rychleji než podobné látky, takže nohu udrží suchou a tím stabilizuje teplotu celého těla hráče. Je navíc dostatečně pevná, takže nohu udrží nejen suchou, ale taky na místě. Coby novinka doplňuje už známé polstrování Total Edge Comfort.

 

 

Další velkou premiérou jsou stélky typu Speed Plate, představující výsledek pětiletého bádání.

Vývojáři si dali za úkol dosáhnout optimální stability nohy v brusli při každé fázi záběru. Aplikací sensorické technologie zjistili, co a kdy uvnitř brusle nastává, určili centrum tlaku a vynašli způsob, jak jej snížit.

Říkají tomu „recovery alloy technology”, což by se dalo přeložit jako znovutvarovatelná směs. Stélky typu Speed Plate obsahují polyurethan a umožňují tepelně tvarovat. Po dostatečném rozpečení v troubě předehřáté na potřebnou teplotu tyhle kouzelné stélky napuštěné inkoustem změní barvu, čímž říkají, „čas tvarovat!”

Nacpete je do brusle, kam je doprovodíte nohou, a tvarujete.

Výsledkem je, že se vám stélky přizpůsobí nejen pod patou a ve špičce, ale po celé délce nohy, navíc splynou i s podrážkou brusle a dochází k minimalizaci nežádoucích vzduchových kapes mezi chodidlem a podrážkou, čímž se zvyšuje cit, protože brusli cítíte v jakékoli fázi pohybu. Zlepšený balanc a dokonalý cit v nejvyšší rychlosti umožňuje práh nejvyšší rychlosti krapet posunout.

Největší výhodou pak je, že stélky můžete tvarovat znovu a znovu a znovu – v jakékoli brusli.

Přímo z továrny k vám ale zatím dorazí jen v modelu 1X.

Podrážka je plně karbon-kompozitová, ultralehká a větrající, větrající jak útočník na tomhle monstru projíždějící obranou. 

Holder Tuuk Lightspeed Edge

Zvýšením průměrné výšky o cca 3 milimetry tenhle nový držák umožňuje ostřejší zatáčky a trochu mírní riziko zatáčky tak ostré, že sebou říznete do ledu.

Nová západka ještě usnadňuje výměnu nože, kterou teď prý lze zvládnout za pár vteřin.

Máme-li jim tohle každý rok věřit, měli by dodávat i přesné rekordní časy – už už čekám, že někdo přijde s bruslí, která si runner vymění sama, aniž by člověk vůbec postřehl, že se mu nějaký nůž odporoučel do šrotu. Bude se tomu říkat nano-kustod a firmy můžou soutěžit, čí nano-kustod je nejlehčí a má nejměkčeji polstrovanou kapsičku.

Runner Tuuk LS4

Bruslařskou ocel studovali pod mikroskopem. Symetrizovali nejdrobnější částice. Vyvinuli nůž o deset procent tvrdší než LS3.

Na Rockwellově stupnici tvrdosti dosáhla ocel LS4 výsledku mezi 58 a 60. Pro zajímavost, LS3 v průměru dosahuje tvrdosti 53.

I nůž LS4 dozná zvýšení v profilu o 3 milimetry.

Ocel je jaksepatří leštěná, takže rozhodně nebude slabou stránkou bruslí 1X, jež se novotou blyští skoro celé a coby klenot nové řady září celkem přesvědčivě.

Ale...

Co dál?

Vapor 1X má k ideálu OD1N nejblíž, ostatní novinky trochu dál.

 

 

Vapor X900

Tyhle brusle pro rok 2015 nastupují pozici místokrále. Podobně jako X100 v roce 2014. Místy připomínají APX2.

Slupku mají z tohotéž 3D-tvarovatelného kompozitu s X-Rib žebrováním jako APX2, ale pozor, nikoli aluminizovaného a nikoli tohotéž typu jako 1X.

Podšívka je ušita ve voděvzdorném systému Hydra-Max, pata je anatomicky tvarovatelná, kotníky z Form-Fit pěny.

Plstěný jazyk typu Form-Fit se zužuje ze 48 na 40 uncí a má zánártní chránič.

Stélka je taky typu Form-Fit, s gripem a odvodem vlhkosti.

Bota je tepelně tvarovatelná.

Podrážka je lehká, kompozitová, ale dle všeho ne ventilovaná.

Držák je stejný jako u 1X.

Ve velikostech 1 až 3,5 je X900 osazena nožem LS2, u větších čísel nožem LS3.

Vapor X800

Dost podobná brusle, která zároveň jakoby navazuje na Supreme 180.

Až na jazyk (48/30 uncí) takřka identická s X900.

Liší se jen podrážka (Pro TPU) a nůž (LS2 pro všechny čísla). 

A dál?

Řadu bruslí Vapor pro rok 2015 doplní ještě šest progresivně levnějších, ale pro polo-profesionály a hobby hráče jistě zajímavých modelů (X700 – X200).

A dál??

No – dál nic, to je vše.

U Bauerů fandí útočné hře. Obránci a šedobradí si budou muset počkat. Nějak chytře. Na kolem svištící Vaporáky, a pak taky na nové brusle v řadách Supreme a Nexus, které prostě... musí počkat.

Dělají to chytře. Napřesrok budou všichni nosiči Supreme a Nexus řádně rozdychtění.

Sice si pár dědků stěžuje, že v aktuální kolekci chybí nějaká nová špičková, ale zároveň super-tradiční brusle, jenže když se nad tím zamyslíte...

Chcete-li novou špičkovou, ale zároveň super-tradiční brusli, kupte si nové X90, nejspíš ve slevě. Koneckonců, co chcete zlepšovat na super-tradiční brusli, nemá-li se změnit?

Šťastné to děti, které si nestěžují

Nemají důvod – Bauer na ně nezapomněl.

V rámci řady Prodigy je čekají nové brusle s chráničem prstů, podšívkou z načesaného nylonu, kotníkovým polstrováním z komfortní pěny, tvarovaným plstěným jazykem, vyjímatelnou stélkou typu EVA, rychle a pohodlně utahovatelným šněrovacím systémem Pull & Lock a podrážkou TPR.

Držák Tuuk Lightspeed Pro je osazen runnerem Tuuk.

Novinky bruslí Bauer z nové kolekce 2015 si můžete prohlédnout již brzy v naší nabídce