Inline brusle - jedna řada mnoha typů

Jak vybrat inline brusle? | Foto: Powerslide We Love To Skate / flickr

Inline bruslení představuje báječnou pohybovou aktivitu pro rekreační sportovce, substituční léčbu pro abstinující hokejisty a noční můru pro každého, kdo si chce inline brusle koupit. Od univerzálního prvoka totiž za posledních třicet let prošly evolucí k mnoha druhům.

Sežrat se však nedáme. 

Rozděl a panuj

Hned při prvním odpichu je rozlišme dle účelu:

Fitness/rekreační/městské brusle

Slouží k univerzálnější sportovní aktivitě. Mívají čtyři kolečka, brzdu a zapínání na přezky. Fitness brusle od těch rekreačních odlišuje snad jen lehčí nebo pohodlnější materiál a větší kolečka usnadňující bruslení na větší vzdálenost. Na hokej či blbnutí s překážkama se moc nehodí.

Kolečkové brusle na rychlobruslení

Rychlobruslení | Foto: Powerslide We Love To Skate / flickr

Vypadají úplně jinak. Mívají delší rám bez brzdy, nižší botu, kolečka co největší a leckdy jich bývá pět.

Aggressive

Agressive inline | Foto: Powerslide We Love To Skate / flickr

Protipól bruslí na rychlobruslení. Bytelná, obrněná bota, co nejmenší kolečka pod velmi nízkým rámem leckdy opatřeným blatníky. Tohle jsou modely na bruslení po zábradlí spíše než na chodníku.

Brusle na outdoor

Vypadají jako botka na koloběžce bez řídítek. Mívají dlouhý rám, jen dvě velká kolečka a celkově mají blíž k běžkám nežli bruslím.

Brusle na inline hokej

Inline hokej| Foto: brunocambraia / flickr

Vypadají jako klasické hokejové brusle. Jen místo nože mají kolečka. Bez brzdy.

Abychom se zorientovali ještě líp

Inline brusle má kvarteto základních dílů. Botu, rám, ložiska a kolečka.

Bota

Je u každého typu trochu jiná.

Boty rekreačních modelů obvykle vypadají jako lyžáky. Na povrchu mohou být pevné – plastové, uvnitř jsou spíš měkké. K zavazování slouží přezky.

Boty na rychlobruslení bývají nízké a hodně tuhé. Mívají pouze jednu přezku. Někdy jsou celé tkaničkové.

Boty na aggressive jízdu jsou obvykle těžké a řádně obrněné. Ne úplně nejpohodlnější a k dlouhému cestování neslouží. Na přejetí mezi zábradlím a U-rampou.

Boty hokejových inline bruslí vypadají jako boty těch ledních. Většinou jsou šité ze zpevněné kůže. Mohou být trochu lehčí a lépe ventilované, ale jsou hodně tuhé a vyžadují rozbruslit. Pro rekreační jízdu ideální nejsou. Bývají zavazovací. Některé mohou mít přezku.

Rám(chassi)

Drží kolečka. Zpravidla je vyroben z plastu, hliníku, speciálních hliníkových slitin, někdy z karbonu. Čím měkčí rám, tím větší ztráty rychlosti. Začátečnické modely mají obvykle rám z plastu. Pokročilejší pak z kovu. Nejdražší bývají kvalitní hliníkové a karbonové rámy, které jsou pevné a lehké. Hokejové brusle někdy mívají „rockering” chassi, umožňující měnit výšku os a velikost koleček.

K dostání jsou také rámy typu Hi-Lo a TriDi Hi-Lo, jež umožňují do rámu seřadit kolečka různých velikostí – která pak sedí na zemi. Menší kolečka vepředu mají usnadnit zatáčení. Větší kolečka vzadu zajistit rychlost, pokud jedete rovně. Na druhou stranu může být matoucí pro Hi-Lo chassi kupovat velikost, až budete kolečka měnit.

Ložiska

Patří(dvě) do středu každého z koleček, kde zajišťují hladký průběh rotace. Ložiska sedí na vymezovači, který udržuje kolečka v dostatečném odstupu od rámu, takže nedrhnou.  Standardní velikost ložisek je značena číslem 608. Méně obvyklá mikro-ložiska nesou označení 688.

Kvalita

Annual Bearing Engineering Council, ve zkratce ABEC, rozlišuje preciznost ložisek na stupnici lichých čísel od 1 do 9.  Čím vyšší číslo, tím hladší, vycizelovanější a přesnější ložisko. Stupnice ABEC však nezohledňuje kvalitu oceli ani životnost. Je to standard označující přesnost ložisek do strojů obecně – ne standard udávající přiměřenost ložisek do bruslí. Kdo tvrdí, že čím vyšší ABEC hodnocení máte, tím lépe těsnící, špíně odolná a trvanlivější ložiska vám pracují v kolečkových bruslích, kecá. 

Může to tak být, ale nemusí. Samozřejmě platí, že vyšší přesnost znamená menší zádrhel a zejména hokejisté by se měli ohlédnout po přesnějších ložiscích. ABEC není jediná hitparáda. Existují i jiné normy, jako ISO nebo DIN.

Vztah mezi ABEC, ISO a DIN:

ABEC

ISO

DIN

1

0

P0

3

6

P6

5

5

P5

7

4

P4

9

2

P2

 

Materiál

Obvyklá je ocel, dražší variantou keramika nebo titan.

Údržba

Čas od času je třeba ložiska vyčistit a hlavně promáznout. Možností je olej nebo vazelína. Olej méně drhne, takže lépe vyhovuje rychlosti, ale je lepkavější a láká špínu. Vazelína je naopak hustší a před špínou chrání, ale zpomaluje. Pro rekreační outdoor bruslení maz, pro indoor hokej olej.

V delších časových úsecích může býti třeba ložiska vyměnit.

Pozor

Mikro-ložiska sice obsahují více kuliček, takže mohou být kvalitnější, ale pasovat budou jen do koleček s otvorem typu 688.

Naopak; ložiska velikosti 608 nacpete jen do koleček s otvorem typu 608.

Tutéž pozornost je třeba věnovat velikosti vymezovačů a os.

Kolečka

Inline kolečka

Jsou obvykle z polyurethanu a mohou mít různou velikost, tvrdost a taky různý tvar.

Velikost

Průměr má rozptyl od 47 do 110 mm.

Větší kolečka jsou rychlejší a snižují riziko držkopádu po přejetí kamínku, menší kolečka jsou pomalejší a víc stabilní.

Větší(než 100 mm) se používají na kolečkové rychlobruslení, jsou vhodná pro zkušené bruslaře, hůře se na nich zatáčí.

Střední(80–100 mm) na rekreační a fitness bruslení.

Menší(než 78 mm) pro začátečníky – zatáčí se na nich líp.  

Nejmenší(50–60 mm) na pouliční blbnutí(aggressive).

Hokej

Kolečka hokejových inline bruslí většinou sedí mezi 72–80 mm. Tvar i velikost je kompromisem rychlosti a ovladatelnosti. 

Používáte-li Hi-Lo chassi, potřebujete dvě velikosti. V případě TriDi Hi-Lo tři.

Tvrdost(Durometer)

Udává číslo na stupnici 0–100, za nímž je písmeno A.

Čím vyšší číslo, tím tvrdší kolečka.

Čím tvrdší kolečka, tím delší životnost a rychlejší jízda. Lepší na tvrdší a nerovnější outdoor – nebo pro těžší bruslaře. 

Čím měkčí kolečka, tím pomaleji jezdí, méně vydrží, ale dobře lnou a jsou pohodlnější. Těžký bruslař však na příliš měkkých kolečcích mívá pocit bruslení v blátě nebo jízdy na vyfouklých pneumatikách.

Pro hokej

Je ideální tvrdost koleček v rozmezí 72A–84A.

Kolečka 72A
Jsou velmi měkká. Vhodná jen pro indoor hokej a hráče do 70 kg.

74A
Na indoor hokej vhodná pro hráče do 85 kg. Junioři a žáci(váha do 60 kg) na nich mohou hrát i hladký outdoor.

76A
Obvyklá tvrdost pro indoor, kde ji mohou užívat hráči do 95 kg. Hráči do 70 kg na nich mohou hrát i hladké venkovní povrchy.

78A
Univerzální tvrdost. Hráči do 90 kg ji mohou použít i venku, hráči mezi 85–115 kg pro indoor.

80A
Vyšší univerzální tvrdost. Pro indoor se však hodí jen těm nejtěžším.

82A
Docela tvrdá kolečka. Už jen pro outdoor. Pro hráče do 75 kg i na hodně drsný beton.

84A
Hodně tvrdé – na hodně drsný povrch.

Tvar

Profil koleček může vypadat jako lehce zaoblený obdélník(vhodné na pouliční blbnutí), mírná elipsa(na rekreační bruslení), protáhlejší elipsa(hokej) nebo velmi dlouhá elipsa(rychlobruslení). Čím rovnější profil, tím stabilnější brusle – v níž se ale hůř zatáčí. Čím elipsovitější profil, tím je brusle nestabilnější, leč způsobilejší k rychlé změně směru. Protože jsou tvary profilů ovlivněny velikostí koleček(rovný profil mají zpravidla kolečka nejmenší, nejelipsovitější zase ta velká), tvar do značné míry kompenzuje vlastnosti jdoucí ruku v ruce s velikostí. Na velkých kolečcích s rovným profilem by nebylo možné zatočit vůbec – velká kolečka jsou zpravidla nejelipsovitější. Mrňavá kolečka naopak snesou rovnější profil – aniž by je vyřadil ze hry o zatáčku. Kolečka hokejových a fitness bruslí jsou velikostí i tvarem zlatým středem. Hokejové brusle však mají kolečka elipsovitější – by bylo možné na nich zatočit ještě rychleji.  

Údržba

Kolečka se časem ojíždějí – na jiných místech víc, jinde méně – proto je nutné tu a tam prohazovat – abyste srovnali disbalanc. V posledním stadiu ohoblovanosti je pak musíte všechny vyměnit. Co z toho tedy plyne? Že inline brusle uchvátily planetu, nedá se v nich vyznat a všechny nás pozřou. Ne.

Pokud jste rekreační inline bruslař

Zajímají vás lyžáky s brzdou a čtyřmi kolečky o velikosti 76–90 mm.

Jste-li vyježděný superbruslař

Chcete asi zkusit pět velikých koleček s botkou co vypadá jak sedátko od bicyklu. A jste-li abstinující hokejista

Našel jste Shangri-La.