Jak vybrat brankářskou hokejku


Dobře – někomu připadá výběr obyčejné hokejky jako věda. Co teprve když se mezi rukojeť a čepel vloží příložník...

 

Příložník?

Lopata, pádlo – onen tlustý úsek nad čepelí, který občas – položený na led nebo dobře nastavený – zastaví nějaký puk. Příložník – nad nímž se hokejka drží, a který z výběru dělá bolehlav.

Pro začátek

Koupit hokejku na míru je u brankáře mnohem důležitější než u hráče.

Proč?

Koupíte-li příliš dlouhou či příliš krátkou hokejku hráči v poli, můžete ji seříznout či prodloužit, čímž zvýšíte nebo snížíte tvrdost, v nejhorším případě posunete tovární kickpoint.

Jestliže však seříznete anebo prodloužíte brankářkskou hokejku, zasahujete do těžiště a vyvážení hole, na níž není možné jen tak snadno posunout úchop, neb ten je vždy nad příložníkem.

A pokud, nedej bože, jste schopni upižlat příložník, do vyvážení hokejky zasahujete ještě víc a neodborněji.

V případě, že je příložník krátký, už ani kurážný šikula nic nezachrání/nezkazí – budete hledět jako puk a brankářku máte tak akorát na míchání v obřím hrnci – pokud je dřevěná. V případě kompozitu nebo dřeva s pěnovým jádrem máte nákladný důvod číst tenhle článek.

Proporce brankářské hokejky musí odpovídat proporcím gólmana

Pokud se styl brankáře přizpůsobuje holi, bude brankář chytat stylem špatně vybrané hole.

Nejdůležitějším kritériem je tak délka příložníku

Musí být tak dlouhý, že když těsně nad ním gólman uchopí hokejku, na bruslích zaujme svůj klasický postoj(přikrčená kolena, čepel spodní hranou naplocho přiléhá k zemi 20–30 cm před špičkami nohou), vyrážečka je vedle brankářského betonu a v rovině s lapačkou.

Kříží-li se beton s vyrážečkou, pata hole nepřiléhá k ledu a vyrážečka je v základním postoji níž než lapačka, příložník je krátký.

Naopak; zeje-li mezi vyrážečkou a betonem propast, na ledě nesedí špička čepele a vyrážečka je výše než lapačka, příložník je příliš dlouhý.

Abyste správně vybrali délku hole

Do obchodu si vezměte brusle a klidně i betony s vyrážečkou a lapačkou. Výšku bruslí je možné simulovat stejně vysokým podstavcem.

Řídit se tabulkami délek jednotlivých výrobců...

Je vhodné jen pro zkušené gólmany, kteří mají s délkovými standardy jednotlivých firem dlouhodobou zkušenost. Každá firma totiž délkou příložníku dvacet osm palců může mínit něco jiného...

 Další kritéria výběru

Tvar čepele

Gólman je stále aktivnější částí hry a tak by měl být hokejkou schopný nahrát, anebo puk ve vhodnou chvíli vyhodit, aniž by spoluhráče poslal na trestnou.

Na druhou stranu, než se vrhne na ohýbání čepele ála útočné hvězdy, měl by se hůl naučit pořádně užívat k vypichování a zastavování puků – k čemuž je rovná nebo mírně zahnutá čepel nejlepší.

Má-li však již gólman zvládnuté základy a ujasněný styl, zaměřit se na aktivnější práci s holí jistě musí. K tomu patří i správná volba zahnutí čepele.

Zahnete-li střed čepele brankářské hole, bude snažší ve hře s pukem zachovávat přesnost, ale těžší puk zvednout a vyhodit po plexiskle.

Zvednutí puku naopak usnadní zahnutá pata, která zase trochu znepřesní nahrávky.

Vertikální zahnutí – vytočení spodní části čepele nahoru – tzv. otevření – hlavně v případě ohnuté paty zvednutí puku ještě ulehčí, ale hokejku ještě více znepřesní a brankáře může učinit zranitelnějším, protože otevírá víc prostoru pod čepelí.

 

Materiál

Dřevo

Osika, jasan, bříza – z těch dnes firmy vyrábějí brankářkské hokejky, které na pádle a čepeli zpevňují sklolaminátem, aby byly odolnější vůči času a vodě.

Marketům už sice nedominují jako za časů pradědů, ale na úbytě nezajdou. Jsou měkčí než kompozit, čímž lépe absorbují nárazy a stále poskytují lepší cit, ale zase bývají těžší a někdy méně odolné.

Jsou vhodné pro každého, komu vyhovují, pro začátečníky, tradicionalisty a lidi s omezeným rozpočtem. 

Dřevo a pěna

Lehčí variantou klasické dřevěné hole je brankářka s čepelí a příložníkem napuštěným výztužnou pěnou.

Pěna hůl zpěvňuje i odlehčuje a zajišťuje ještě lepší tlumení nárazů a z nich plynoucích vibrací.

Díky stále přijatelné ceně, značné výdrži a příznivým vlastnostem je tahle kombinace dost populární.

Kompozity

Mohou obsahovat pestrou směs materiálů od karbonu přes grafit a kevlar až ke sklolaminátu. Jádra mohou mít taktéž vyztužena pěnou a na povrchu bývají pro zvýšení odolnosti ošetřeny nylonem, karbonem nebo kevlarem.

Kompozity z kevlaru, grafitu nebo karbonu bývají extrémně lehké a odolné a leckdy je doplňuje řada invencí – jako třeba speciálně tvarované příložníky.

Bývají nejdražší, nejtvrdší a nejlehčí. Začátečníkům příliš nesvědčí, ale mohou být správnou volbou pro brankáře s vycizelovaným stylem. Nezřídka je na ně záruka, která trochu mírní zděšení z ceny.

 

Tvrdost(Flex)

Jelikož se od dnešního gólmana čeká schopnost přihrát a koneckonců taky vystřelit, vhodně zvolený Flex může pomoci šoupnout puky správným směrem.

Platí zde táž pravidla jako při výběru hokejky pro hráče.

Pro prudkou střelbu a silnější/těžší střelce je lepší vyšší tvrdost, pro lehčí/slabší střelce ta nižší – ale konečné slovo má osobní preference.

Je-li gólman orientován na odpaly po plexisklech, mohla by mu svědčit tvrdší hůl.

Láká-li jej konstruktivní rozehrávka, měkčí hokejka by mohla odvrátit nejednu tragédii nebo infarkt trenéra.

Jednoznačně však platí: kompozity jsou tvrdší, dřevo měkčí.