Ssvištící hra

Ssvištící hra

florbal | Zdroj: ole_snidt/flickr.com

I bez pomoci marketingového kolosu popularita florbalu roste. Bodejť. Může ho hrát každý. Je rychlý. Dynamický. Bezpečný. Skoro nebolí; přinejhorším štípne. Nejen na hřišti. Taky v peněžence. Co k téhle srandě potřebujete, nakoupíte za čtvrt hodiny. 

Chcete-li dávat góly

Potřebujete florbalku, míčekaboty.
 

Florbalka

Má dvě části. Rukojeť(shaft) a čepel(blade). U rukojeti by vás měla zajímat délka a tvrdost(Flex), eventuálně materiál, tvar a grip. U čepele zahnutí, tvrdost a tvar.
Při nákupu pomněte, že
Od země kolmo vztyčená hůl by měla sahat k pupku, maximálně dva až pět centimetrů nad. 

Tabulka radí:

Výška hráče v cm

Doporučená délka hole v cm

V někdejší normě

105–115

70/71

60 cm

115–125

75/76

65 cm

125–135

80/81

70 cm

135–145

85/86

75 cm

145–155

90/91

80 cm

155–165

95–98

85/87 cm

165–175

101–103

91/92 cm

175–185

105–107

95/96 cm

185 a víc

110–114

100–103 cm

Tvrdost hole je důležitá

Na rukojeti udává v rozmezí 23–40 počet milimetrů, o něž se shaft ohne pod vahou 30 kg. Na rozdíl od hokejové hole zde vyšší číslo znamená měkčí shaft, takže v češtině by se flexu florbalky mělo říkat spíše ohebnost nebo měkkost.

Podobně jako v hokeji je jistým indikátorem vhodné tvrdosti váha hráče:

Váha hráče v kg

Doporučená tvrdost hole v mm

0–50

32–40

50–60

30–32

60–75

27–30

75–90

25–27

90 a víc

23–25

Ale stejně jako v hokeji je hlavní styl.
Kvedlačům a střelcům zápěstím by měl vyhovovat vyšší Flex. Řízkům střílejícím s nápřahem nižší. Většina hráčů volí Flex v rozmezí 26–29 mm. Ženy 26–32, muži 24–28. Mrňaví nováčci by měli začít s tvrdostí 30 mm nebo víc.
Některé hole mají dvojitý Flex, takže jsou na každou stranu jinak ohebné, což trochu vyvažuje rozdíl mezi backhandem a forehandem.

Rukojeť z polykarbonátu bude trochu těžší...

Než florbalka s příměsí karbonu nebo grafitu. Ale taky levnější. Lehčí hole jsou lepší na stickhandling a střelu zápěstím, těžší na střelu s nápřahem.

Průřez rukojeti může být oválný, kulatý nebo...

Může být tvar shaftu kombinovaný. Co vám v ruce nejlépe sedí, zjistíte omakem. Pro velké packy ovál. Rukojeť nemusí být rovná. Bubliny slouží k zesílení střel. Určité zakřivení shaftu může ulehčit práci s míčkem. Pro nováčky nevhodné.

Je více typů omotávek na rukojeť

Některé lepí víc, jiné míň. Každému sedí něco jiného.

Střílíte na stranu spodní ruky

Dle toho by měla být zahnutá čepel. Hlubší zahnutí usnadňuje střelbu a přidání rotace, mírnější je zase vhodnější pro přihrávky. Zahnete-li florbalku vertikálně – vytočením spodní strany čepele nahoru – bude se vám z forehandu snadněji zvedat míček, ale backhand znepřesní. Čepel si můžete snadno dotvarovat sami. Nahřejte ji horkovzdušnou pistolí, nebo ponořením do hrnce vroucí vody. Až změkne, dotvarovávejte v chňapce nebo hadru. Po dotvarování zchlaďte studenou vodou, ať ztuhne.

Čepel může mít různou tvrdost

Od měkké méně odskakuje míček. Lepší pro přesnost a střelbu zápěstím. Nejlepší pro začátečníky. Středně tvrdá čepel je vhodná pro středně pokročilé nebo ženy. Tvrdá čepel je nejlepší pro vyhrané hráče. Nejlepší na prudkou střelbu. Míčky z ní létají nejrychleji.

Čepel může být různě velká

Menší je dobrá na rychlý stickhandling. Větší zase na delší kontakt s míčkem. Usnadňuje vedení míčku bez kvedlání.

Čepel může být hrubší, nebo tenčí. 

Hrubší čepel je stabilnější při střelbě. Tenčí zas dává lepší cit. 

Čepel také bývá proláklá

Tehdy jsou spodní a horní hrana čepele širší než její střed. Čím více proláklá čepel, tím rychlejší střely zápěstím a snažší vedení míčku. Čím menší prohlubeň, tím lépe se nahrává.

Resumé

Kombinace tvrdosti shaftu a čepele by u začátečníka měla být měkká/měkká. Od jistého stadia pokročilosti by rukojeť měla tvrdnout. Čepel volte tvrdou jen v případě, že víte co děláte, nebo hodláte být dělostřelec.

Nebo...

Pokud je vám buřt, co jste, ale nechtějí se vám měnit čepele. Časem totiž měknou. Sem tam je nutná výměna. Grip se časem ošoupe, prošoupe a v posledním stadiu padne. Tehdy nejpozději je třeba shaft omotat znovu.

Tvarem, zahnutím, velikostí a proláklostí čepele se dá leckterá herní činnost usnadnit, ale jiná tím zpravidla trpí. Správným tréninkem je možné dosáhnout více než určitým typem hole – před tréninkem však nutné vybrat si váš typ. Jste-li flirtující začátečník, chvíli byste se mohl opřít o některou z těchto. Máte-li již leccos odehráno, s tímhle byste mohl odehrát ještě něco víc. Pokud mezi pokročilýma kličkujete jak mezi kuželkama a protihráči věší ramena, jakmile jdete k fochu, asi víte, kdy, kam a po čem se ohlédnout.

Šťastnou ruku.

Míček

Je spojením dvou plastových polokoulí. Váží 23 gramů, v průměru má 7,2 cm a čítá 26 děr. Míčky hladkého povrchu časem doplnila varianta s mini-důlky ála golfák. Tyto trochu snižujou rezistenci vzduchu, takže by měl důlkovaný míček létat rovněji.

Tak jako tak, časem změkne – a rozpadne se. Bez něj se však hrát nedá. Nedá se bez něj ani trénovat, protože jej nelze nahradit ničím jiným. Nezkoušejte to – tenisák je pro florbal nepoužitelný.

Boty na indoor

Jsou velmi důležité.

Boty na outdoor mívají podrážku s vysokým a řídkým vzorkem, který v hale klouže. Úplně na nic je pak hodně zvednutá špička. Budete-li hrát florbal v botách pro outdoor, brzy nebudete mít ani boty na běhání, ani na florbal.

Florbal je halový sport. Volá po indoor botách. Všechny indoor typy se však na florbal nehodí. Basketbalové mívají podrážkové systémy určené ke zlepšení výskoku a přistání, a mohou být těžké.

Nějaké ty na florbal vhodné modely vyrábí všechny renomované značky. Královnou je specializovaná firma Salming.
Kvalitní florbalové obutí je nejen důležité, ale taky často podceňované

Kosmetické doplňky

Myslíte-li to s florbalem vážně, nebo jste-li parádivý typ, je možné se doladit. Hráči mají povoleny chrániče na holeně, tyto by ale měly být pod fuseklema, takže chcete -li ochránit své bérce, potřebujete něco ve stylu nočních ponožek. Jste-li neodnaučitelně lekavý–mrkavý typ, mohla by vám víčka zpevnit některá z ochranných skel. Hojně perspirující, slité, potem věčně zbrocené typy ocení potítko a čelenku. A pokud to s florbalem myslíte jen trochu vážně, uznáte, že existují lepší způsoby transportu hole nežli sáček na XXL bagetu.

Je-li váš děda – stejně jako můj – malíř, máte nejen fusekle. Máte i tubus na rozsáhlá plátna, v němž taháte florbalku. V ideálním případě půjčil brýle, trenýrky a ještě designoval dres. Pro ne tak ideální případ je zde nouzový zdroj trenek. I pestrá paleta, z níž si barvu vyberete sám

Proteď krám se šminkama zavírám.

Brankář volá. Potřebuje masku.

Chcete-li góly dostávat

Asi se snažíte vyhnout koupi florbalky. Chytré.

Tak tady máš – tak tady máš – tady máš – chytééj!

Potřebujete:

Masku

Juniorskou, pokud ještě nemáte občanku.

Později seniorskou.

Chrániče na kolena

Protože na těch budete často.

Výška brankáře v cm

Doporučená velikost chráničů

do 165

XS(kids, youth, junior)

165–180

S/M

180–193

L/XL(senior)

193 a víc

XXL

 

Brankářské triko/vestu/dres

Aby vás míčky štípaly co nejméně. Možno navléct vše(ve zmíněném pořadí), ale pamatujte: Brankář by neměl být pomalý jak želva na souši. Před naštvanými spoluhráči vás třívrstvý krunýř neochrání.

Suspenzor

Ze začátku může trochu vadit, ale určitě vadí méně, než... Však víte.

Kalhoty

Jsou k chytání lepší než tepláky.

Rukavice a chrániče na lokty

Chcete-li k chytání přistupovat v rukavičkách a lokty si nechat ostré pro život, jsou nezbytné.

Boty

Narozdíl od hráčských kotníkové, které lépe kloužou

A pevné nervy, které nekoupíte nikde.

To je vše

Rychlé, říkáte?

Chcete do branky. Tam to sssviští!  

florbalový zápas | Zdroj:flickr.comp/hotosollie_backflip