Tepelné tvarování bruslí

Jak tepelně tvarovat brusle

Návod jak tepelně tvarovat brusle Vás oprostí od otlaků.

Existují dva způsoby.

Tepelné tvarování bruslí v průběhu hry

Tento způsob tvarování brusle funguje tím způsobem, že při zvýšeném výkonu hráče se zvýší teplota uvnitř bruslí, čímž se materiál uvnitř ohřeje a částečně se tak natvaruje podle nohy a tvaru chodidla. Menší nevýhodou tohoto způsobu tvarování brusle, je částečné vrácení vytvarovaných ploch po vychladnutí.

Tepelné tvarování bruslí v troubě

Moderní metoda tvarování bruslí, která zaručí dokonalé natvarování brusle přesně podle hráčovy nohy. Velkou výhodou je již zmíněná přesnost natvarování a především brusle zůstanou i po vychladnutí přesně vytvarované. Doporučujeme tento způsob nechat provádět vyškolený personál, při špatném postupu nahřívání bruslí se mohou nenávratně poškodit.

Jak na teplné tvarování bruslí?

1. U bruslí povolíme tkaničky a vyjmeme vložky.

2. Předehřejeme speciální horkovzdušnou troubu na 70°C / 158°F / 314,15 K s cirkulací.

3. Brusle vložíme do předehřáté trouby, je důležité brusle postavit na nože (nesmí ležet na boku).

4. Brusle ponecháme v troubě nahřívat po dobu 5 - 6 minut na zmíněnou teplotu 70°C / 158°F / 314,15 K.

5. Po uplynutí nahřívací doby brusle vyjmeme. Vložky vložíme zpět do brusle, posadíme se (kolena v 90 stupních) a brusli opatrně nazujeme. Po nazutí ihned mírně zatlačíme paty.

6. Brusle začneme velmi ohleduplně dotahovat. Je velmi důležité tkaničky dotahovat směrem do stran od sebe, v žádném případě ne směrem nahoru, mohlo by dojít k poškození rozehřátých oček!

7. Hráč by měl sedět v bruslích v průměru alespoň 25 minut než brusle zcela vychladnou. Pak pozvolna povolíme tkaničky a brusle vyzujeme. Doporučujeme brusle navíc na několik hodin vložit do chladu (např. sklep), aby kompletně vychladly a zpevnily se zpět na své původní hodnoty tvrdosti.

V některých návodech na internetu je psáno, aby hráč v nazutých bruslích stál. Z našich zkušeností toto přílišnedoporučujeme. Nahřáté brusle jsou změklé a mohlo by dojít k poškození spodních částí (podrážka, holder). My doporučujeme po celou dobu tvarování sedět.