Bavlna nebo funkční prádlo?
Bavlna je zvyk. Zvyk může být železná košile.
Jako v bavlnce
Při posledním horském výšlapu vám bylo celkem fajn. Bunda hřála a větrala, stejně jako kalhoty a svetr. Zelená vás naplnila pokojem, klidem a mírem, nesnadný terén pod nohama prověřil vaši fyzičku. Bylo to fajn.
Jediné, co scházelo k dokonalosti, byl pocit na kůži. Tam vám totiž čvachtalo propagační tričko z posledního firemního veletrhu.
100% cotton
Rovněž bavlněné trenýrky kolem beder vytvořily těžký řezavý svěrák a promočené ponožky nohám přidaly na váze i puchýřích. Pak puchýře praskly.
Lup!
Dokonale obepnuté slaným potem nasáklými ponožkami z bavlny, puchýře vděčně pálily, řezaly a bolely.
Bylo to strašné!
Nebo:
Při hokejovém zápase jste se cítil skvěle, protože chrániče, brusle i hokejku máte z ultra-lehkých kompozitních materiálů. Bruslilo, nahrávalo, střílelo vám to báječně.
Jen po zhruba deseti minutách vám připadalo, že pod výstrojí vozíte celotělový obal z bahna.
Těžkého, vlhkého a čvachtavého bahna.
Jak z toho těžkého čvachtavého bahna vybřednout?
Nejprve rozepněte železnou košili zvyku nosit bavlněné spodní prádlo za všech podmínek.
Není-li třeba dokonale přiléhavého prádla nebo sportovního výkonu, bavlna je fajn.
Pokud se však plánujete potit – ať už pod hradbou hokejových chráničů nebo pod několika vrstvama oblečení do zimy – zejména když volíte přiléhavou podvlékací vrstvu, zanechte předsudků a vyberte syntetický materiál funkčního oblečení.
Proč?
Vlákna bavlněného prádla vlhkost nasáknou a skrz naskrz promočená bavlna se přilepí na kůži, kterou tak udržuje v nepříjemném vlhku.
Není to pouze nepohodlné.
Především v extrémně chladných nebo větrných podmínkách mohou být rapidní změny tělesné teploty způsobené vlhkostí podvlékací vrstvy velmi nebezpečné.
Naproti tomu syntetické, vlhkost odvádějící materiály pot přesouvají z povrchu kůže na povrch samotného oblečení, odkud se velmi rychle odpaří. Tělo je udržováno v suchu.
Jak to funguje?
Mezi perspirující pokožkou a prádlem vzniká vlhké „mikroklima”.
Vlhké výpary kondenzují na spodní straně prádla.
Vše v přírodě směřuje k rovnováze. Přírodní zákony velící srovnat rozdíl v teplotě a vlhkosti vzduchu na obou stranách nutí teplejší a vlhčí vzduch pod prádlem k pohybu za chladnějším a sušším vzduchem nad povrchem prádla.
Zatímco vlákno polyesteru svede absorbovat jen 0,4 % vlastní váhy, synteticky neošetřené bavlněné vlákno může absorbovat až 7 procent.
Většina vlhkosti pod vrstvou prádla z polyesteru projde mezeremi mezi jednotlivými vlhkost prakticky neabsorbujícími vlákny a rozptýlí se na povrchu syntetického materiálu, odkud se při kontaktu se sušším vzduchem ihned počíná odpařovat. Tělo zůstává v suchu.
Naopak vlákna bavlny spoustu vlhkosti nasají a proces odpařování vlhkosti je mnohem pomalejší. Tělo je obaleno mokrým hadrem. Při intenzivnější pohybové aktivitě mezi pokožkou a mokrým hadrem dochází k nepohodlnému tření typu dření. To je ale ten menší problém.
V zimě může mrznout. Zmrzne-li tělesnou schránku obepínající mokrý hadr, majitel vězněného těla pochopí rčení „zvyk je železná košile”. Jestliže přežije, zlozvyk brát do přírody bavlnu změní. Přírodní, bavlněné vlákno smění za funkční oblečení.