Jak vybrat hokejové brusle

Jak správně vybrat brusle?

Máte rádi zvuk ledu strouhaného dlouhým, elegantním skluzem? Já taky. Krása, když konečně zazní – po nekonečných týdnech detonujících puchýřů. Období utrpení v nových bruslích však můžete zkrátit – vyberete-li dobře.

Jak na to?

Pro začátek si ujasněte, na co brusle chcete.

Jste-li sezónní rybníkář

S technologií si hlavu lámat nemusíte. Zajímá vás hlavně velikost a cena. Cílíte na co nejobyčejnější model.

Jste-li hokejista

S technologií si hlavu lámat musíte. Zajímá vás velikost i cena, ale cílíte na model nejlépe vyhovující vaší úrovni. Než koupíte, potřebujete vědět co nejvíc. V každém případě neuškodí trocha teorie.

Anatomie brusle

Bota

Čím profesionálnější model, tím komplexnější ukázka technologického pokroku. Ve snaze vyrobit co nejlehčí, nejpřizpůsobivější, nejpevnější a celkově nejlepší botu dnes firmy užívají karbonová vlákna, pěnové, anti-bakteriální, vodovzdorné a tepelně tvarovatelné materiály. Čím kvalitnější bota, tím je lehčí, pohodlnější, pevnější a odolnější – ale také náročnější na výběr.

Držák(holder) a nůž(runner)

Držák je rám přinýtovaný k podrážce boty, v němž je zasazen nůž. U začátečnických modelů je nůž v držáku zasazený napevno, takže když zlomíte držák, musíte vyměnit i nůž. Držák vám ale zpravidla ulomí velmi prudká střela. Takové rány sviští hlavně mezi profíky. U profi a polo-profi modelů proto bývají nože k držáku přišroubované a jsou tak vyměnitelné. Poslední novinka firmy Bauer, držáky Tuuk LightSpeed Edge, umožňují výměnu nože bez nářadí – a za pár vteřin.

Brusle pro amatéry

Mají obvykle botu z měkkého a poddajného materiálu. Jsou vhodné pro rekreační bruslení nebo hobby hokej. Cenově nejmírnější.

Profesionální brusle

Jsou pravým opakem amatérských modelů. Lehké, odolné a tvrdé, s co nejpřizpůsobivějším vnitřkem. Všechny části boty; jazyk, podrážka, špička, nárt, kotník a pata jsou vyrobeny s precizním zaměřením na detail a pro určitý typ nohy. V jednotlivých modelech mohou být jemné ale důležité rozdíly. Cena odpovídá kvalitě.

Poloprofesionální brusle

Jsou kompromisem ceny a kvality mezi amatérskou a profesionální úrovní. Vhodné pro častěji hrající lid. Pro jaký model se rozhodnete, je pouze na vás. Ne každý profík hraje v profi modelu. Ne každý amatér na rybníku machruje v kačenkách. Ale brusle pro děti mají být pohodlné. Lehčí váhy by se měly poohlédnout po měkčích bruslích, kdežto těžší jedinci po tvrdších.Ať už jste amatér, poloprofík, profík, pozér nebo dítě...

Kritickým aspektem výběru je velikost.

Profesionální a poloprofesionální modely mají vnitřek bot z velmi přizpůsobivých materiálů, ale jejich anatomická tvarovatelnost není nekonečná nebo všemocná a nepomůže, koupíte-li příliš malou nebo velkou brusli. U dětí se můžete spolehnout na to, že z bruslí vyrostou, proto jim nemusíte kupovat ten nejdražší model, ale v žádném případě nespoléhejte na to, že do bruslí dorostou – a proteď že je fajn, když jim noha v brusli trochu kinklá.

Brusle musí sedět.

Jak vybrat velikost

Jdete-li do obchodu

Nezapomeňte s sebou vzít herní fusekle. Začněte od čísel o velikost menších, než normálně nosíte. Brusle musí sedět těsněji než obyčejné boty. V dobře zavázaných bruslích se postavte. Palec by se měl zlehka dotýkat špičky. Pokud se dostaví neblahý a povědomý pocit drcených prstů, potřebujete větší číslo – v tomhle se hrát nedá. Když poklepete na patu, měla by být pevně usazená. Není-li, možná potřebujete užší botu. Přidřepněte, jako když bruslíte. Noha by se vám v brusli měla mírně posunout. Mezi prsty a špičkou by měl vzniknout volný prostor. Dotýkáte-li se stále prstama špičky brusle, zvolte o půl čísla větší model. Je-li prostor mezi prsty a špičkou volný příliš, brusli zvolte menší.

Kupujete-li online

Základní dělení velikostí:

Věk

Velikost v evropské normě(EUR)

Dítě(youth)

26 – 32

Junior(junior)

33 – 39

Dospělý(senior)

40 a víc

 

Vám moc nepomůže. Je třeba důkladně prostudovat tabulky výrobců .

Nepodceňujte šířku

Správně nebo špatně zvolená šířka brusle zásadně ovlivňuje pohodlí a manévrovací schopnost. Šířku vyjadřuje písmeno za číslem udávajícím velikost. Ke značení mohou být užity dva systémy.

Co které písmeno znamená

Slovy

Systém #1

Systém #2

Běžně široká bota

D

R

Široká bota

E

W

Extra široká bota

EE nebo 2E

 

Úzká bota

C

N

 

Běžně široká bota

Může být zavádějící pojem. Každý výrobce má trochu jinou představu o tom, co je „běžná šířka nohy” a „obvyklý tvar”, takže pro absolutní jistotu je lepší mít reálnou zkušenost s tím, jak se stejné označení šířky různých výrobců doplňuje nebo míjí s vaší nohou. 

Jak zvolit šířku, nemáte-li potřebnou zkušenost

Podobně jako u volby délky platí, že by brusle měla být užší než vaše obyčejná bota. Máte-li tedy vcelku širokou nohu, ale ne nohu širokou enormně, měli byste zkusit šířku D(nebo R). Další možností je změřit poměr mezi délkou a šířkou chodidla, který alespoň trochu napoví, jaký máte typ nohy.

Obkreslujeme

Natáhněte si herní fusekle. Na tvrdou a rovnou podložku položte dva listy papíru, každý o formátu A4. Přisedněte k nim tak, abyste na papír došlápli celým chodidlem nohy, již budete obkreslovat – a dosáhli rukou, jíž budete kreslit. Máte-li někoho, kdo vaše chodidla obkreslí za vás, tím líp – pokud nejste lechtiví. Postupně obkreslete obě nohy. Snažte se co nejtěsněji kopírovat obvod chodidla.

Měříme

Na šířku – mezi body, v nichž se chodidlo rozšiřuje nejvíc, podle pravítka narýsujte co nejrovnější úsečku – tu změřte. Na délku – narýsujte přímku procházející nejvyšším bodem špičky, potom s ní rovnoběžnou přímku procházející nejnižším bodem paty, následně změřte vzdálenost mezi přímkama.

Počítáme

Délku nohy, která je širší, podělte hodnotou její šířky. Výsledkem by mělo být číslo mezi dvěma a třema, které vám pomůže se zorientovat. Ale jako každá tabulka, i tato zobecňuje.

Poměr délky a šířky chodidla

Pravděpodobná šířka brusle

Systém #1

Systém #2

2,5–2,65

E

W

  Vyšší než 2,65

D

R

Nižší než 2,5

EE nebo 2E

 

Výrazně vyšší než 2,65

C

N

I kdybyste nakonec měli zvolit cenově výhodnější objednávku online, nezaškodí předtím skočit do obchodu a otestovat, jaká šířka brusle té oné firmy vaší noze sedí nejlépe. Nakonec ale záleží jen na vás, a pokud jste teoretickou přípravu na virtuální nákup nepodcenili, úplným fiaskem by – s trochou štěstí – dopadnout neměl. Hodně štěstí.A trpělivosti.

Už je máte doma?

V žaludku příjemně šimrá – hurá do nich. Pokud jste koupili poloprofesionální nebo profesionální model, pravděpodobně vlastníte kousek technologie Heat-Fit, umožňující botu brusle rozpéct a tak ji tepelně tvarovat. Některé profesionální modely jsou vyrobené z velmi tuhých materiálů a rozpéct potřebují. Třeba brusle Bauer Vapor APX2. Poloprofesionální modely bývají trochu měkčí a není takový problém je rozbruslit, ale rozpečením je možné ušetřit si pár počátečních puchýřů. Pro ty, kdož nemají k dispozici speciální troubu na dotvarování bruslí, existuje možnost hodit brusle na pekáč horkovzdušné trouby přímo doma. Jedná se tedy spíš o ohřátí než rozpečení. V žádném případě brusle neházejte na gril. Možností je pouze náležitě rozehřátá vypnutá horkovzdušná trouba – možností, již nedoporučuju.

Jste-li přece jen dobrodruh

Na krabici zkontrolujte informace týkající se tepelného tvarování. Jiné firmy mohou doporučovat jinou teplotu. Bauer obvykle doporučuje 79 stupňů(Celsia), CCM a Reebok stupňů sedmdesát. Horkovzdušnou troubu předehřejte na doporučenou teplotu.

Připravte si plochý pekáč. Pokud do bruslí užíváte ponožky, natáhněte si je. Z bruslí vyndejte stélky(vložky). Co nejvíc povolte tkaničky a uvolněte jazyk – abyste po rozpečení do bruslí vklouzli co nejrychleji. Předehřátou troubu vypněte. Plochý pekáč s bruslí umístěte do středu trouby. Dbejte, aby se brusle nedotýkala horkých ploch vnitřkem nebo držákem.  Dle informací na krabici nechte brusli v zavřené a vypnuté troubě rozpékat 3–8 minut. Jiný výrobce může doporučovat jinou dobu. Bauer obvykle doporučuje 3 minuty, Reebok a CCM minut 6. Pro jistotu celý proces pozorujte – aby nedošlo k pohromě.

S uplynutím tří až čtyř minut troubu otevřete a omakejte botu(ne na kovových částech). Je-li dost měkká, aby mohla být tvarována, můžete ji vytáhnout. Pokud ne, zavřete ji na další 2–3 minuty. Když je hotovo, rozpečenou brusli uchopte za jazyk, nikdy ne za nůž.

Do brusle vraťte stélku. Posaďte se a brusli co nejrychleji obujte. Ujistěte se, že správně sedí pata. Důkladně, od nejspodnějších oček k horním, utáhněte tkaničky – ale tahejte směrem ven a do stran. Nikdy jimi neškubejte nahoru, ať nepoškodíte rozehřátá očka.Setrvejte v sedu. Dobře zavázané brusli a noze dejte aspoň 15 minut na seznámení. Kolena se pokuste držet v pravém úhlu.

Pokud se postavíte, brusli trochu rozšíříte. Nikdy ale nechoďte – chůzí byste ji mohli zdeformovat, nebo poškodit očka. Po patnácti až dvaceti minutách brusli rozvažte, sundejte, znovu zavažte a nastojato uložte k odpočinku. 24 hodin, po které bude nehnutě chladnout, nejlépe ukrátíte, když celou operaci od začátku provedete i s druhým kouskem. Až den po rozpečení bruslí ony nazujete, budou licovat.

Ale...

Ať už jste nebo nejste dobrodruh

Nikdy se nevyhnete jedinému způsobu, jak plně zkrotit nový pár. Tím je jít ven a – bruslit. A kdyby vám bruslení nalehko připadalo moc lehké, k držáku si připněte závaží. Na zápas ho nezapomeňte sundat. A pak to bude...

Lehké.

Jak vybrat hokejové brusle
Vytvořeno21.04.2020
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies