Jak vybrat hokejové kalhoty

Zohledněme fyzický aspekt hry

Střely, háčky, sekery, bodychecky a tvrdé mantinely, pády na zadek a ještě tvrdší led: tomu všemu se v souvislosti s hokejem říká „fyzický aspekt hry“. Zní to solidně. Přeloženo do jazyka lidí:

Hokej bolí!

Není radno hrát jej s holým pozadím. Kostrč, ledviny, spodní část páteře, celá pánev, kyčle, boky, stehna – to vše bývá k životu i hře nezbytné.

To vše musí ochránit naducané šortky zvané hokejové kalhoty, aniž by z vás udělaly nepohyblivého panáka. Na koupališti neposlouží, ale k hokeji jsou nutné. V nějaké podobě – na všech úrovních.                             


Z čeho jsou

Polyesterová nebo nylonová svrchní vrstva potahuje bavlněnou či pěnovou podšívku, v níž bývají zabudované pevné chrániče stehen, boků, kostrče, spodní části páteře a ledvin.

Zapínání a utahování obvykle obstarává pásek s přezkou, někdy doplněný šněrovací tkaničkou v přední části kalhot. V přední i zadní části kalhot bývají knoflíky pro připnutí hokejových šlí.

Některé modely mívají rozepínatelné nohavice. Možnost rozepnout vnitřní stranu nohavic lze využít pro zlepšenou ventilaci a pohyblivost v oblasti stehen a taky pro snažší oblékání hokejových kalhot.

 

Rozdíly v modelech

Důmyslnost, nastavitelnost, přizpůsobivost, kvalita použitých materiálů a stupeň ochrany hokejových kalhot závisí na konkrétním modelu.

Profi-modely jsou zpravidla vyrobeny z nejlehčích a nejodolnějších materiálů, přitom obsahují nejpřiléhavější chrániče, jež se přizpůsobí charakteristickým tvarům hráče s cílem eliminovat volný prostor a vzduchové bubliny.

Tato z bezpečnostního hlediska výhodná přiléhavost může pocitově vadit a budit dojem sešněrovanosti. Proto byl i na vrcholové úrovni často k vidění hráč ve středním modelu poskytujícím dojem volnosti.

Firmy ale zareagovaly. Třeba profi-model Bauer v řadě Nexus poskytuje špičkovou ochranu a přitom volný, pohyblivost neomezující střih.

Vzhledem k rozdílnosti střihů jednotlivých modelů v různých řadách různých firem nelze doporučit nic jiného než volbu typu a střihu kalhot na základě vlastního pocitu a herního stylu. Zároveň je dobré poslouchat zdravý rozum.

Jistě je i do extraligy možné naskočit v hobby kalhotech, ale v kombinaci s rychlostí, tvrdostí a intenzitou hry pak riziko zranění jednoznačně roste.

Bez ohledu na herní úroveň je však pro ideální stupeň ochrany nejdůležitější velikost.

                      

Správně zvolená velikost

Žádný chránič ve výstroji hráče nepokrývá tak dlouhý úsek těla jako hokejové kalhoty, které vyplňují mezeru mezi chrániči holení a ramen.

Právě těsné sousedství s chrániči holení a ramen je třeba vzít v potaz při výběru správné velikosti hokejových kalhot, jejichž nohavice musí mírně přečnívat přes ochranu kolene – aby mezi chráničem holeně a nohavicí nevznikal rozvor odhalující spodní část stehna. Zároveň by nohavice neměla sahat pod střed kolene – aby při ohybu nohy v koleni nedocházelo k zádrhelům omezujícím hybnost.

Horní manžetu by měla mírně překrývat spodní část chrániče ramen, aby ani při předklonu hráče nedocházelo k odhalení zad. Utažené kalhoty nesmí padat, ani volně plavat kolem boků. Musí pevně sedět nad boky, aby ani při nejprudších pohybech nesklouzávaly chrániče nejdůležitějších partií – kostrče, ledvin a spodní části páteře, přitom ale nesmí snižovat hybnost. Proto je základním vodítkem při volbě velikosti hokejových kalhot obvod pasu.

Z důvodu odlišnosti střihů mohou různí výrobci doporučovat pro stejnou výšku trochu jiný obvod pasu, proto je vhodné před nákupem online prostudovat tabulky velikostí.

Z důvodu žádoucí odlišnosti týmových barev mohou hráči různých týmů toužit po hokejových kalhotech různých barev.

Proto je možné k hokejovým kalhotům dokoupit vhodně zbarvený návlek.

  

Jak vybrat hokejové kalhoty
Vytvořeno21.04.2020
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies