Poradna hokejky

Jak vybrat hokejku

Jaká hokejka je pro mě nejlepší? Kompozit nebo dřevo? Jaké zahnutí? Jakou tvrdost? Zde najdete odpovědi na základní otázky týkající se výběru správné hokejky.

 

Tipy, rady a základní pravidla, které Vám pomohou vybrat si správnou hokejku

Prvním, avšak velmi důležitým aspektem při výběru správné hokejky je vědět, na co hokejku budeme používat, jak často budeme hrát aco od hokejky čekáme. Asi si teď říkáte, proč se ptát na co budeme hokejku používat, když je jasné že na hokej. V zásadě je to pravda, nicméně hokejku můžeme používat např. na hokejbal, in-line hokej a nebo na nějaký sranda hokej venku na betonovém hřišti.

 

Je také důležité vědě, že hokejka se skládá ze dvou částí:

 •                                  Shaft (tělo)
 •                                  Blade (čepel)

 

V zásadě se hokejky dělí na dvě skupiny:

 •                                  Kompozitové hokejky - v dnešní době se jedná o nejprodávanější a nejběžnější variantu hokejky, která pomalu ale jistě začíná kralovat ve všech výkonnostních třídách. Oproti svým prvním kompozitovým předchůdcům urazila velký kus cesty v oblasti odolnosti a výdrže. Základním materiál je tzv. composite, jehož základní vlastnost je nízká váha, extrémní tuhost a snadná tvarovatelnost při výrobě.
 •                                  Dřevěné hokejky - jsou nejstraším tipem hokejek a i v dnešní době poměrně dosti rozšířenou variantou. Nejběžnější formou v dnešní době je speciálně upravené lisované dřevo se sklolaminátovou čepelí, která radikálně prodlužuje životnost čepele. Bohužel příznivci dřevěných hokejek mají stále omezenější výběr, jelikož pokrok ve výrobě je obrovský a prosazování kompozitu nabírá na obrátkách.

Kompozitové hokejky - výhody, nevýhody

+

-

Nízká váha

Vyšší pořizovací náklady

Odolnost vůči vlhkosti a vodě

Nižší odolnost vůči lámání

Lepší držení i díky gripovému povrchu (neklouže)

Nižší odolnost čepele na nestandartním povrchu

Vyšší cit při střele a vedení puku

Časem hokejka vyměkne

Lepší přenos energie při střele a přihrávce

 

Široký výběr různých modelů a variant

 

 

Dřevěné hokejky - výhody, nevýhody

+

-

Vysoká odolnost

Nízká odolnost vůči vlhkosti a vodě

Výdrž

Vyšší váha

Nízké pořizovací náklady

Horší manipulace a cit při vedení puku a střele

Vyšší výdrž čepele na nestandartním povrchu

Dřevo rychleji ztrácí své vlastnosti

 

V dnešní době omezený výběr a dostupnost

 

Tvrdost hokejky:

Tento poměrně důležitý ukazatel značí to, jak je hokejka tvrdá. Jednoduše řečeno, čím nižší tvrdost, tím snadněji se hokejka ohne (např. při střele). Tvrdost se značí především číslem. Většinou tvrdost č. 50 - 80 je vhodná pro juniory, 80 a více pak pro seniory.

Při výběru tvrdosti, především v amatérském a hobby hokeji bychom měli vycházet z vlastní hmotnosti, síly a dovednosti. Čím máme vyšší hmotnost a sílu, tím více musí hokejka snést, když se do ní opřeme (např. při střele). Zde doporučujeme tvrdší hokejky. Naopak hráčům, kteří mají šikovné ruce a dokáží skvěle pracovat s pukem doporučujeme měkčí hokejku. Paradoxem je např. to, že na střely pro obránce je v základních příručkách psáno, aby hráč volil tvrdší hokejku. Nicméně špičkový světový obránci si třeba na přesilovku, kdy se od nich očekává především střelba, berou měkčí hokejky. Proto existují 2 vysvětlení, těmto hráčům nevadí i 10 zlomených hokejek za zápas, a druhým aspektem je rapidnější přesnost energie do střely!

Pro shrnutí, senioři, běžné výkonnostní úrovně volí většinou tvrdost v rozpětí 85 - 100. Je důležité svoje síly nepřecenit a nebrat zbytečně tvrdou hokejku, mohou nás potom při hře začít bolet ruce, špatně se nám bude střílet i přihrávat a to je nepříjemné. Naopak nebrat příliš měkkou hokejku, která na naši hmotnost a sílu bude poddimenzovaná a může dojít k velmi rychlému prasknutí. Dále měkkou hokejkou nebrat, když nejsme příliš zkušení hráči, puk by nám mohl při přihrávkách zbytečně odskakovat, když se hokejka bude prohýbat.

Tak už známe druhy hokejek, z čeho se hokejka skládá, známe výhody a nevýhody jednotlivých druhů hokejek, víme proč mají hokejky různou tvrdost. Nyní se zaměříme na další velmi důležitou část a to čepel a její zahnutí.

Čepel hokejky a její zahnutí:

I když se stále dá zakoupit kompozitová varianta samotné čepele i shaftu, tak nejběžnější variantou je tzv. celolit, kdy shaft i čepel jsou spojeny, stejně jako u dřevěných hokejek. Čepel je při hře velmi namáhána, proto je třeba velmi zvažovat jakou hokejku si vybrat, když nebude hrát na standardním povrchu jako je led. Na hokejbal a případný hobby hokej na betonu doporučujeme jednoznačně dřevěnou hůl se sklolaminátovou čepelí. Už jednom díky nižším pořizovacím nákladům. Mimo jiné u kompozitové hokejky je další nesporná výhoda a to, že když dojde k prasknutí v místě blízko čepele, můžeme hokejku zaříznou, zakoupit samostatnou čepel, tu následně do hokejky vsadit a hrát dál.

Teď si pojďme představit v čem je rozdíl mezi čepelemi. Hlavním rozdílem je jejich zahnutí. V době kdy brankáři neměli takové ochranné prvky a nesmělo se puky zvedat, byly pouze rovné čepele. Postupem času, kdy se výstroj zdokonalovala a začaly se puky při střelách zvedat došlo i k vývoji zahnutí.

V dnešní době existuje několik druhů zahnutí, ovšem každý hokejista Vám potvrdí, jak je těžké si zvykat na něco jiného, když jste již na něco zvyklí. Stejně to platí i u zahnutí čepele, určitě je třeba prozkoušet, které zahnutí Vám bude sedět nejvíce, ovšem pak u něj zůstat. Zde je také velmi důležité volit takové zahnutí, které je velmi dobře dostupné, protože speciální mírové zahnutí dělané na zakázku některým hráčům se těžko shání a také je velmi nákladné. Obecně platí, že pro hokejové regule je povolené to zahnutí, pod kterým neprojede puk, když se položí na led.

Mezi nejběžnější zahnutí patří mírné zaoblení a mírné ztočení spodní části směrem nahoru (to zlehčuje zvedání puku - tzv. podkouření). Zahnutí si výrobci velmi často pojmenovávají podle známých hráčů. Proto když si nevíte rady, tak mezi nejběžnější provedení patří tzv. Sakic, Bacsktrom, Naslund, Staal, Samsonov. Každý prodejce by Vám měl být schopný toto zahnutí představit. Navíc tyto zahnutí patří mezi nejběžnější a snadno dostupné. Je důležité vědět, že každý výrobce své zahnutí značí jinak, ovšem provedení záhybu bývá většinou naprosto shodné. Na obrázku můžeme vidět zahnutí výrobce hokejek Bauer.

 

Shaft - tělo hokejky:

Jedná se o část hokejky, která slouží k jejímu držení. Nebudeme zde rozebírat materiál, ale to, že v posledních letech došli kompozitové hokejky do stádia, kdy se na shaft implementuje tzv. grip. Jedná se v podstatě o protiskluzový povrch, který mírně lepí a zvyšuje tak cit při držení a zabraňuje sklouzávání hokejky. Jedná se většinou o výsadu vyšších modelových řad výrobců, avšak né každý vrcholový hráč grip preferuje, vše je velmi individuální a každému vyhovuje něco jiného.

 

Jak vybrat hokejku pro děti a dorostence

 

Jaký druh hokejky zvolit? Kompozitová hokejka X dřevěná hokejka?

V dnešní době, kdy kompozitové hokejky vládnou trhu a téměř vytlačily klasické dřevěné hokejky, tak bychom jednoznačně doporučili přizpůsobit se trendu a volit již kompozitovou hokejku a to z jednoho prostého důvodu, kompozitová hokejka je snadno dostupná, mladý hokejista si tak může zvykat na něco, co ho bude provázet podstatnou dobu v jeho kariéře. 

 

V čem je kompozitová hokejka pro mladého hokejistu dobrá?

Kompozitová hokejka nabízí oproti standardní dřevěné hokejce jednu nespornou výhodu a tou je nižší váha. Tím hráči zjednoduší vedení puku, zpracování přihrávky, přihrávku a střelu. Další výhodou je lepší pružnost kompozitové hokejky, což rapidně zvyšuje hokejistův cit, který je nesmírně důležitý a mladý hráč si ho tím spíš vybuduje.

Výběr kompozitové hokejky

Pro hráče žákovských, dorosteneckých a juniorských kategorií je třeba vybírat mezi hokejkami pro juniory a dětskými hokejkami. Tyto hokejky jsou přímo uzpůsobeny pro mladé hráče, nabízí zúžený a měkčí shaft, jsou kratší a více pružné.

Před tím, než začneme vybírat tvrdost a zahnutí j třeba vědět hrací stranu. Existují dvě:

 •                                  Pravá - pravá ruka dole
 •                                  Levá - levá ruka dole

Základem je zvolit vhodnou tvrdost hokejky, příliš tvrdá hokejka nebude pružit a mladý hokejista by postupem času mohl ztrácet cit s pukem.

Vhodné tvrdosti hokejky:

42 - Optimální tvrdost hokejky pro ty nejmenší hokejisty.

50 - 52 - Tato tvrdost je vhodná ve věku cca 8 - 12 let, kdy se nejvíce rozvíjí dovednosti.

65 - 67 - (INT - intermediate) Poslední mezník mezi Juniorskou kategorií hokejek a Seniorskými hokejkami. Tato tvrdost je vhodná pro hokejisty, kteří ještě nemají dostatek síly, avšak svoji výškou by již mohli mít seniorskou hokejku.

Obecně platí, že INT hokejky provází hráče cca do 13 - 14 let. Pak hráč postupně přechází na seniorské modely, které nabízí delší tělo, větší čepel a vyšší tvrdosti.

Další důležitou volbou je zahnutí hokejky popř. čepele. Zde opět doporučujeme volit to, co se dá jednoduše a kdekoli sehnat. V případě zahnutí se jedná o tradiční Sakic zahnutí, které je navíc nejpoužívanější zahnutí na světě. Každý výrobce má zahnutí pojmenované jinak, ovšem tvar je stejný.

 •                                  Zahnutí Bauer (P-92) - Backstrom, Naslund
 •                                  Zahnutí Easton - Sakic
 •                                  Zahnutí Reebok (19)
 •                                  Zahnutí CCM (19)
 •                                  Zahnutí Warrior - Kovalev
 •                                  Zahnutí Mission - Rafalsky
 •                                  Zahnutí Fischer (19)

 

Závěr:

Doufáme, že Vám tento stručný popis hokejky pomohl a lépe se nyní zorientujete v nabídce výrobců hokejek (Easton, Sher-Wood, Bauer...). Ještě jedna poznámka, možná si teď říkáte jaká je průměrná doba, po kterou hokejka vydrží. Zde musíme říci, že toto je tak individuální a nedá se tak přibližná doba přesně stanovit. Ovšem platí, že pokud se o hokejku staráte a nedáváte ji zbytečně zabrat, tak průměrná doba výdrže kompozitových hokejek je kolem 3 - 8 měsíců pravidelného hraní.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies