Bavlna je nepřítel

Když Kevin Plank v roce 1996 zakládal firmu Under Armour, věděl co dělá.

Hrával americký fotbal za Marylandskou Univerzitu a právě coby hráč si všiml, že zatímco propocená bavlněná trika pod dresem a chrániči musí každou chvíli měnit, elastické šortky ze syntetických vláken zůstávají suché.

Zrodil se nápad, ve sklepě babiččina domu firma Under Armour a s ní i malá sportovní revoluce, zprvu sledovaná, později následovaná všemi tradičními výrobci sportovních potřeb.

Dnes Under Armour obléká nejen řadu hráčů NHL a celé Toronto Maple Leafs; chytré sportovní oblečení Under Armour užívají atleti ze všemožných sportovních odvětví, třeba Michael Phelps nebo Lindsey Vonn. To ale předbíháme.

Po rozsáhlém výzkumu v babiččině suterénu vyrobil třiadvacetiletý Kevin Plank první triko ze syntetických vláken pojmenované #0037, které vsakovalo vlhkost, již rychle odpařovalo a tak umožňovalo sportovcům zůstat v suchu, chladu a pohodlí i při výkonech v největším vedru. Vznikla technologie HeatGear.

Poté co Plank z kufru auta prodal dost sedmatřicítek a vydělal první pořádné peníze tím, že oblékl první sportovní tým, vyvinul technologii ColdGear, která rovněž nassává a odpařuje vlhkost, ale přidanou spodní vrstvou udržuje sportovce v teple a pohodlí i v chladném počasí. 

Bylo na čase opustit babiččin suterén a prorazit v Hollywoodu. Rok 1999 Plankovi umožnil obléknout fotbalový tým ve filmu Any Given Sunday, takže si firma Under Armour zahrála vedlejší roli v bijáku s Al Pacinem. Plank publicitu využil a zvýraznil tím, že vsadil peníze na tištěnou reklamu v magazínu ESPN. Vyplatilo se; prodeje stouply. Plank se prvně v životě ocitl na výplatní pásce své vlastní firmy.

V následujících letech společnost Under Armour pronikla do NHL a MBL. Na první oficiální prezentaci před potenciálními investory Plank popadl bavlněné triko, vyráchal je v kýblu, pleskl jím o stůl a prohlásil, „bavlna je nepřítel!”

Od té doby Under Armour chrlí technologické inovace.

Aby potvrdil svá bojovná slova, Plank představil technologiiCharged Cotton. Oblečení tkané dílem z přírodní, vlhkost vsakující bavlny, a pak taky bavlny speciálně upravené, která vlhkost odpuzuje, zajišťuje, aby se vlhkost vsakovala do šířky a tak co nejrychleji odpařovala, takže oblečení zůstává lehké, nelepí se na tělo a rychle schne.

Z této technologie vzešla varianta Charged Cotton Storm, která původní technologii vylepšuje o jednu zvenčí nepromokavou vrstvu a umožňuje víceméně příjemně pobývat v průtrži mračen.

Systém Anti Odor využívá molekulární technologii, která brání ve zrodu mikrobům způsobujícím puch.

A je toho mnohem víc.

Kompresní oblečení z materiálů typu 4-way stretch(elastického na šířku i délku), dříve využívané k terapii problémů s krevním oběhem, dnes Under Armour i jiní vyrábějí ve velkém.

Svaly a tělo zpevňující materiál zlepšuje krevní oběh, zvyšuje vytrvalost a momentální výkonnost. Zahřívá tělo a tak funguje coby prevence proti natažení nebo natržení svalů, ale zároveň odsává vlhkost. Urychluje regeneraci po tréninku. Může hrát klíčovou roli několika rozdílových setin v plaveckém, běžeckém nebo bruslařském závodě.

Vědci se přou, zda-li je takto zásadní vliv kompresního oblečení objektivně prokazatelnou realitou, nebo jen marketingovým humbukem výrobců. Objektivním faktem je, že kompresní oblečení Under Armour nosí celá NHL.

Co vy, je bavlna váš nepřítel?